Nawigacja

Podstawa programowa Regulamin Przedszkola Ramowy rozkład dnia Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w czasie pandemii Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego Procedura zapobiegania i zwalczania wszawicy STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Ważne dokumenty

REGULAMIN

PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 59 W SOSNOWCU

I.  FUNKCJE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

  1. Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę w czasie godzin pracy rodziców.
  2. Organizację pracy placówki w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia zatwierdzony przez dyrektora na pierwszej radzie pedagogicznej. Uwzględnia on wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do założeń programowych oraz oczekiwań rodziców.
  3. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
  4. Nauczyciel prowadzi swoją grupę przez wszystkie etapy przedszkolnej edukacji; w szczególnych przypadkach grupę może przejąć inny nauczyciel.
  5. W poszczególnych oddziałach wiekowych realizowana jest  Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przekraczające realizację podstawy programowej
    ( min.programy własne nauczycieli, zajęcia dodatkowe, wycieczki…)
  6. Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci przedszkole umożliwia  naukę religii tym wychowankom, których Rodzice wyrażają takie życzenie.
  7. Dzieci na wniosek rodziców, ( prawnych opiekunów) mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych.
  8. Rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna uwzględniają w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci oraz zależą od wyboru rodziców, a także od poniesienia przez rodziców  (prawnych opiekunów) kosztów zajęć dodatkowych.
  9. Sposób dokumentowania zajęć dodatkowych określają odrębne przepisy.
  10. Dzieci maja możliwość korzystania z ogrodu z odpowiednio dobranymi urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci.
  11. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowany jest jak najdłuższy pobyt w ogrodzie.
  12. Przedszkole prowadzi również żywienie dzieci. Ta działalność jest  w pełni odpłatna. Stawkę dzienną za żywienie dzieci ustala dyrektor na podstawie aktualnych zarządzeń dotyczących norm żywieniowych dla dzieci w wieku 2,5-5 lat opracowanych przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny.

II WYPOSAŻENIE DZIECKA

  1. Dziecko przyjęte do przedszkola winno posiadać:
    1. bezpieczne obuwie zmienne na gumowej lub innej antypoślizgowej powierzchni,
    2. dowolny strój do zabaw i ćwiczeń ruchowych, w podpisanym woreczku (woreczek z tkaniny);
    3. podpisaną szczoteczkę do zębów, kubek, i pastę do zębów (1 na semestr)
    4. piżamkę i poduszeczkę (tylko dzieci leżakujące) zgodnie  z ustaleniami wewnętrznymi grupy;
    5. ubranko do przebrania (w razie niespodziewanych przygód)
  2. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy przynoszone przez dziecko do przedszkola.
  3. Zabrania się przynoszenia do przedszkola napojów i słodyczy (wyjątek stanowią słodycze urodzinowe)

III OBOWIĄZKI RODZICÓW WZGLĘDEM PRZEDSZKOLA

  1. Rodzice lub opiekunowie korzystający ze świadczeń przedszkola, zawierają z Dyrektorem placówki umowę cywilno prawną regulującą sprawy wyżywienia dziecka i wnoszonych opłat obowiązujących na dany rok szkolny. Umowę zawiera się tylko na dany rok szkolny.
  2. Rodzice dokonują wyboru spośród siebie reprezentację, tzw. Radę Rodziców.
  3. Na rodzicach (opiekunach prawnych) dzieci uczęszczających do przedszkola spoczywa obowiązek m.in. do:
    1. udzielania pełnej informacji o sytuacji zdrowotnej dziecka, mającej wpływ na jego bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie w grupie,
    2. podawania aktualnych danych w zakresie: miejsca zamieszkania, pracy oraz nr telefonów, pod którymi można skontaktować się z rodzicami, bądź prawnymi opiekunami  w sprawach ważnych i pilnych,
    3. regularnego kontaktowania się z wychowawcą w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych,
    4. przyprowadzania i odbierania dziecka z  przedszkola zgodnie z deklaracją zawartą w  umowie.
    5. natychmiastowego odbioru dziecka, przypadku zgłoszenia przez przedszkole choroby dziecka,
    6. systematycznego brania udziału w spotkaniach z rodzicami, które organizowane są na placówce zgodnie z harmonogramem współpracy z rodzicami oraz innych formach współpracy  z rodzicami tj.:
      • konsultacjach i rozmowach indywidualnych  z dyrektorem, nauczycielem,
      • różnych formach pedagogizacji rodziców,
      • zajęciach otwartych,
      • imprezach i uroczystościach połączonych z prezentacją umiejętności dzieci,
      • spotkaniach integracyjnych, festynach, itp.

4. Rodzice mogą ofiarować własną prace i pomoc na rzecz przedszkola.  
 

IV  PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA

  1. Rodzice (prawni opiekunowie) dzieci przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola i są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
  2. Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez osobę dorosłą, zdolną do podejmowania czynności prawnych, upoważnioną na piśmie przez rodziców. Upoważnienie takie jest skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola. Może ono w każdej chwili zostać odwołane lub zmienione.
  3. Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej.
  4. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. pod wpływam alkoholu ) będzie wskazywał , że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
  5. W przypadku każdej odmowy wydania dziecka, winien niezwłocznie zostać poinformowany dyrektor przedszkola lub jego zastępca. W takiej sytuacji Przedszkole zobowiązane jest do podjęcia wszelkich dostępnych czynności w celu nawiązania kontaktu z inną upoważnioną osobą do odbioru dziecka.
  6. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (prawnych opiekunów) o zaistniałym fakcie.
  7. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (prawnych opiekunów), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez 1 godzinę.
  8. Po upływie tego czasu powiadamia się najbliższy komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicem (prawnym opiekunem).
  9. Po odebraniu dziecka z przedszkola, Rodzic może korzystać wraz  z dzieckiem z ogrodu przedszkolnego do godz. 17.00 tj. do momentu zamknięcia placówki)

V OGÓLNE WARUNKI POBYTU DZIECKA W PRZEDSZKOLU

  1. Czas pracy przedszkola- od godz. 6.00 do godz. 17.00 /od poniedziałku do piątku/. Dokładny czas otwarcia placówki dostosowany jest do potrzeb rodziców.
  2. Wszystkie dzieci zgłoszone do przedszkola na nowy rok szkolny podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice we wrześniu danego roku szkolnego.
  3. Czas pobytu dziecka w przedszkolu nie może być dłuższy niż zadeklarowany w umowie.
  4. Po przyprowadzeniu Dziecka do przedszkola i przebraniu Rodzic oddaje je pod opiekę osobie dyżurującej, której zadaniem jest pomóc dziecku w zawieszeniu ubrań we właściwej szafce oraz odprowadzenie do sali zajęć, gdzie opiekę przejmuje nauczyciel.
  5. Przy odbieraniu, Rodzic zobowiązany jest czekać na dziecko w holu. Pomoc w doprowadzeniu dziecka i przeniesieniu  z szatni ubrań świadczy osoba dyżurująca. Zabrania się Rodzicom wchodzenia na teren szatni.
  6. Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe - dziecka chorego lub z objawami choroby przyprowadzać nie wolno.  W przedszkolu nie podaje się dzieciom przyniesionych przez rodziców lub dzieci leków.
  7. W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie dyrekcję przedszkola.
  8. Przedszkole oferuje Dzieciom trzy posiłki dziennie –śniadanie 9.00, II śniadanie 11.00, obiad 13.30
  9. Po śniadaniu i czynnościach higienicznych, we wszystkich grupach organizowane są zajęcia zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne na dany miesiąc   zamieszczane są  tablicy informacyjnej dla Rodziców.
  10. Najmłodsze dzieci, po II śniadaniu, korzystają ze sjesty z możliwością snu. Jeżeli dziecko nie śpi, słucha bajek, opowiadań, muzyki relaksacyjnej i odpoczywa.
  11. Do dnia 30 maja każdego roku należy zgłosić chęć zapisania Dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny. O terminie i miejscach dyżuru wakacyjnego decyduje Gmina.


VI PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA
 

  1. Dzieci w placówce mają wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności do:
    1. właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego, zgodnego z zasadami higieny pracy umysłowej,
    2. szacunku dla wszystkich jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,
    3. ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,
    4. poszanowania jego godności osobistej,
    5. poszanowania własności,
    6. opieki i ochrony,
    7. partnerskiej rozmowy na każdy temat,
    8. akceptacji jego osoby, takim jakim jest,
    9. aktywnej, serdecznej miłości i ciepła,
    10. spokoju i samotności gdy tego potrzebuje,
    11. snu lub wypoczynku jeśli jest zmęczone, a nie do snu „na rozkaz”,
    12. indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa tego rozwoju,
    13. pomocy i ochrony przy pokonywaniu przeżyć związanych  z przykrymi i dotkliwymi zdarzeniami.
  2. Przy respektowaniu powyższych praw przedszkole stara się rozwijać dzieci w kierunku ich:
    1. aktywności, twórczości, eksperymentowania,
    2. samodzielności w podejmowaniu zadań i w dokonywaniu wyborów,
    3. zaradności wobec sytuacji problemowych,
    4. działania zespołowego z rówieśnikami, młodszymi i starszymi kolegami,
    5. poznawania swoich możliwości i ograniczeń, akceptacji siebie  i innych,
    6. tolerancji, otwartości wobec innych,
    7. bycia z innymi i dla innych pomocnym,
    8. przestrzegania zasad bezpiecznego pobytu w przedszkolu - własnego i innych.
    9. szanowania wytworów innych dzieci,
    10. podporządkowania się obowiązującym w grupie umowom i zasadom współżycia społecznego,
    11. przestrzegania zasad higieny osobistej

VII ODPŁATNOŚĆ ZA PRZEDSZKOLE

  1. Wysokość opłat za pobyt dziecka poza bezpłatnymi godzinami określa Ustawa Rady Miejskiej Miasta Sosnowca.
  2. Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu należy dokonać  w nieprzekraczalnym terminie tj.: 9 - 15 dnia każdego miesiąca  z góry u intendenta przedszkola.
  3. Na opłatę składają się koszty wyżywienia oraz opłata ustalona zgodnie z ustawa na deklarację rodziców.
  4. Wszelkie nieobecności dziecka w danym miesiącu, odliczane są  w miesiącu kolejnym.
  5. W przypadku dłuższych (usprawiedliwionych) nieobecności dziecka rodzic jest zobowiązany poinformować o tym fakcie przedszkole.
  6. Jeżeli Rodzic nie opłaci naliczonej kwoty w określonym terminie naliczone zostaną odsetki ustawowe.
  7. O rezygnacji z uczęszczania Dziecka do przedszkola, Rodzice (prawni opiekunowie) powinni poinformować na piśmie dyrektora przedszkola z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem (druk rozwiązania umowy dostępny u intendenta).

  

Życzymy miłej wzajemnej współpracy.

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 59
    ul. Długosza 11A
    41-219 Sosnowiec
  • 32 263 81 00