Nawigacja

Podstawa programowa Regulamin Przedszkola Ramowy rozkład dnia Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w czasie pandemii Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego Procedura zapobiegania i zwalczania wszawicy STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Ważne dokumenty

Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA

DZIECKA Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 59 W SOSNOWCU

Podstawa prawna:

Statut  Przedszkola Miejskiego  nr 59 w Sosnowcu -Rozdział 5 § 9 Zasady przyjmowania i odbierania dzieci z przedszkola.

  • Zasady BHP

I PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PREDSZKOLA

1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane przez rodziców, opiekunów prawnych lub inne osoby upoważnione przez rodziców. Osoby te są odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo w drodze do placówki oraz podczas powrotu z niej.

2. Rodzice/osoby upoważnione, osobiście powierzają dziecko pracownikowi pełniącemu dyżur w szatni lub nauczycielowi.

3. Nie wolno dziecka pozostawiać przed budynkiem Przedszkola lub w jego pobliżu, gdyż nikt z pracowników nie ponosi wówczas odpowiedzialności za jego zdrowie i bezpieczeństwo.

4.Rodzice mogą przyprowadzać dziecko od godz. 600 najpóźniej do godz. 830.Potrzebę przyprowadzania dziecka w późniejszych godzinach rodzic powinien zgłosić nauczycielowi grupy lub intendentowi przedszkola dzień wcześniej lub w danym dniu nie później niż do 8.30.       
                                                                  
5. Jeśli dziecko przychodzi bardzo wcześnie do Przedszkola, pozostaje pod opieką nauczyciela w grupie zbiorczej. Następnie pod opieką swoich nauczycieli wychowankowie rozchodzą się do pozostałych sal.

 6.  Z uwagi na brak wzrokowego kontaktu z dzieckiem na trasie szatnia – sala zajęć, niedopuszczalne jest samodzielne przechodzenie dziecka do sali lub z sali bez opieki. Dzieci doprowadzane są na salę zajęć przez pracownika przedszkola i przekazywane nauczycielowi.

7.Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste. W przypadku stwierdzenia przez nauczyciela występowania u dziecka podejrzanych objawów chorobowych rodzice zostają powiadomieni o tym fakcie telefonicznie i zobowiązani są do odebrania wychowanka  z przedszkola i udanie się z nim do odpowiedniej służby medycznej.

 

II ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

1.Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez rodziców/opiekunów prawnych lub inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców.

2. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców. Wypełnione oświadczenia rodzice osobiście przekazują nauczycielom lub dyrektorowi przedszkola. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola, może ono zostać  w każdej chwili odwołane lub zmodyfikowane przez rodzica-(załącznik  nr 1)

3. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.

4. Rodzice na każdy rok szkolny wypełniają druk oświadczenia o osobach odpowiedzialnych  za odbieranie dziecka.

5. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa  w formie pisemnej w danym dniu.

6.Osoba odbierająca dziecko winna przedłożyć dowód tożsamości dyżurującemu pracownikowi przedszkola, a ten ma obowiązek sprawdzić zgodność danych z upoważnieniem.

 7. Na telefoniczną prośbę rodzica czy innej osoby, dziecko nie może być wydane.
 Odbiór dzieci odbywa się od godziny 1330 najpóźniej do godziny 1700.

8. Podczas uroczystości rodzinnych i innych form zajęć popołudniowych organizowanych na terenie przedszkola z udziałem rodziców, opiekę nad dziećmi przejmują rodzice/opiekunowie prawni lub osoby upoważnione.

9. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, odurzenie innymi używkami, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka, lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.

10.Pracownicy pełniący dyżur w szatni zobowiązani  są do nadzorowania bezpieczeństwa dzieci podczas przyprowadzania i odbierania dzieci z sali.

Pracownik odbierający dziecko z sali informuje o tym fakcie nauczyciela i przeprowadza dziecko do rodzica. Jest zobowiązany do świadczenia pomocy dzieciom podczas ubierania i rozbierania.

11.Osoba dyżurująca nie może zejść z dyżuru bez ustalenia zastępstwa.

Pracownicy dyżurujący  w czasie przyprowadzania i odbieranie dzieci mają bezwzględny zakaz opuszczania dyżurki i holu.

12. Rodzice lub upoważnione osoby odbierają dziecko od osoby pełniącej dyżur w szatni przedszkola.

13. Obowiązkiem osoby pełniącej dyżur w szatni/holu dolnym przedszkola jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.

14. Z chwilą przyprowadzenia dziecka z sali  i wybicia z systemu  „Tik-Tak” za bezpieczeństwo dziecka odpowiada  rodzic

15. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

 

III POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

  1. Dzieci powinny być odebrane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00
  2. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru  o zaistniałym fakcie.
  3. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji    o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych  nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej jedną godzinę, wraz z nauczycielem oczekuje obecna osoba z obsługi przedszkola.
  4.  Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji  o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka. 
  5.  W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji. Nauczyciel sporządza ze zdarzenia notatkę służbową, którą przekazuje dyrektorowi przedszkola.
  6. Po zdarzeniu, Dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka  w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania prawa obowiązującego w przedszkolu. Jeśli przypadki nieodbierania dziecka z przedszkola powtarzają się, Dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny i poinformować rodziców/prawnych opiekunów o podjętych działaniach.

 

IV POSTĘPOWANIE W SYTUACJI, GDY NAUCZYCIEL PODEJRZEWA, ŻE DZIECKO Z PRZEDSZKOLA CHCE ODEBRAĆ RODZIC/PRAWNY OPIEKUN, OSOBA UPOWAŻNIONA BĘDĄCA POD WPŁYWEM ALKOHOLU, NARKOTYKÓW, ZACHOWUJĄCA SIĘ AGRESYWNIE, KTÓRA NIE JEST W STANIE ZAPEWNIĆ DZIECKU BEZPIECZEŃSTWA

1. Nauczyciel nie wydaje dziecka i zawiadamia dyrektora placówki.

2. Nauczyciel zawiadamia o zaistniałym fakcie drugiego rodzica/ prawnego opiekuna lub inną osobę upoważnioną przez rodziców do odebrania dziecka z przedszkola.

3. W przypadku odmowy odebrania dziecka przez inne osoby upoważnione do odbioru, dyrektor lub nauczyciel powiadamia o zaistniałej sytuacji jednostkę policji.

4. Po rozpoznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka dyrektor przedszkola i Policja podejmują decyzję o dalszym postępowaniu w sprawie.

5. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w „Procedurach Bezpieczeństwa w Przedszkolu”.  

6. Po zakończeniu działań interwencyjnych dotyczących zaistniałego zdarzenia nauczyciel sporządza notatkę służbową i przekazuje ją dyrektorowi placówki.

7. Jeśli w/w sytuacja powtarza się dyrektor zobowiązany jest powiadomić Sąd Rodzinny – Wydział Rodzinny i Nieletnich i powiadomić rodziców o podjętych działaniach.

 

 V   POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU, ODBIERANIA Z PRZEDSZKOLA  PRZEZ RODZICÓW ROZWIEDZIONYCH, ŻYJĄCYCH W SEPARACJI LUB W WOLNYM ZWIĄZKU

1. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.

2. Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem

3. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.

4. W sytuacji, kiedy oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską a mimo to na terenie przedszkola dochodzi między nimi do sporów o odbiór dziecka, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka, itp. nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 59
    ul. Długosza 11A
    41-219 Sosnowiec
  • 32 263 81 00